Waterside C 2017

Written by AnnSD on . Posted in News Articles

With a strong tail wind the Club’s 7 crews took on the 23.5 miles and 34 locks from Pewsey to Newbury today.  All finished with some very impressive times.  Below are the provisional results:

K2 Junior K2 Senior
Matt and Jacob 4:01:35 Dan and Pete 3:42:15
Edd and Henry 3:42:32
K1 Senior Ian and Steve 4:12:06
Ali 3:41:10 Paula and Lucie 5:21:09
C2 Senior  
Roger and Martin 4:26:38

Full provisional results can be found here: Waterside C Results

Thanks also to those Club members who volunteered to marshal the car parking at the start of the race – not an easy job, but a very necessary one to ensure the smooth running of the event.

Waterside B 2017

Written by AnnSD on . Posted in News Articles

In some pretty challenging weather conditions today 6 Club crews took to the water at Newbury to paddle the 17.5 miles to Aldermaston and back.  Congratulations to them all!  Below are the Club results.

K2 Junior K2 Senior
Matt and Jacob 3:02:55 Pete and Dan 2:39:35
Ian and Steve 3:08:07
K2 Senior Ladies  
Lucie and Paula 4:02:05 K1 Senior
  Ali 2:55:31
C2 Senior  
Roger and Martin 3:27:24

Waterside B Results (please note these results are currently provisional)

Waterside A 2017

Written by AnnSD on . Posted in News Articles

Congratulations to the 9 Club paddlers who competed in today’s Waterside A race – Great Bedwyn to Newbury, 13.5 miles with 21 locks.  Below are the results, competitive times for all and good placings for everyone within their individual categories.  Well done!

K2 Junior K2 Senior
Anoushka and partner 2:06:19 Steve and Ian 2:23:06
Junior/Vet K2 Mixed
Charlie and Matt 2:39:52 Alice and Bobby 2:31:20
C2 Senior K1 Senior
Roger and Martin 2:36:50 Dan 2:25:39

Also, a big thank you to those Club members who helped with marshalling car parking at Great Bedwyn this morning – a vital job to ensure the race continues.

Club Race Day 2016

Written by AnnSD on . Posted in News Articles

Luckily the weather was on our side and the rain ceased just in time for 30 crews to take part in the Club’s first Race Day from the new premises.  Congratulations to all who took part.  Below are the results.

Also, a very big thank you to those who helped to marshal, take entries, time keep and provide refreshments.  It was wonderful to have the kitchen in full operation providing bacon butties, hot drinks and cakes for all.

12 Mile – K2/C2

Boat No. Crew Class Time Position
552 Sarah and Mark Ball Senior 2:06:19 1
551 Jacky and Ian MacQueen Senior 2:14:24 2

12 Mile – K1/C1

Boat No. Crew Class Time Position
506 Spencer Armstrong Junior 1:52:50 1
505 Freddie Brown Junior 2:08:50 2
502 Alex Sheppy Junior 2:08:50 2
501 Rob Hansford Senior 2:13:56 1
504 Steve New Senior 2:14:05 2
503 Jeff Mason Senior 2:17:44 3

6 Mile – K2/C2

Boat No. Crew Class Time Position
255 Kitty Kirby and Maddy Wilks Junior 1:03:22 1
256 Jenny Clegg and Mae Allen Junior 1:07:50 2
258 Algie Fooks and Joss Ferguson Junior 1:16:20 3
253 Juliet Fooks and Pete Clarke Senior 56:50 1
252 Delia Best and Jill Priday Senior 1:05:26 2
259 Roger Edwards and Martin Fowler Senior C2 1:09:28 3
254 Paula Minter and Lucy McNichol Senior 1:17:57 4

6 Mile – K1/C1

Boat No. Crew Class Time Position
206 Jodie Ball Junior 1:00:51 1
207 Flossie Ball Junior 1:00:53 2
208 Natalie Day Junior 1:06:19 3
205 Dan Jones Junior 1:16:39 4
203 James Cleaver Junior 1:16:46 5
204 Charlie Allen Junior 1:27:09 6
202 John Craze Senior 1:05:43 1
201 Matt Wilks Senior 1:08:36 2

2 Mile – K1/C1

Boat No. Crew Class Time Position
6 Mollie Ball Junior 25:34 1
4 Tim Jones Junior 28:54 2
3 Katherine Jones Junior 29:00 3
5 Daisy Ball Junior 30:36 4
2 Beatrix Fooks Junior 31:17 5
7 Hermione Owens Junior 32:29 6
1 Jenny Jones Senior 27:53 1